A féreghajtás és a kutya első oltásai
A kötelező jellegű oltások és a megelőző gyógyszeres kezelések nélkülözhetetlenek négylábú társaink egészségének megőrzésében. A kölyökkutyák életének első pár hónapjában erre különösen oda kell figyelnünk. Ezért az egyik legfontosabb dolog amit egy újdonsült gazdiként tennünk kell, hogy keresünk egy jó fej állatorvost.
A féreghajtás
Ez egy meglehetősen bizarr jelenség kutyusainknál. A kölyökkutyák már a kutyamama méhében megfertőződhetnek egy bizonyos bélféreggel, amik jelenléte komoly egészségügyi problémákat okozhat. Ezek a gusztustalan kis orsóférgek a kölyökkutyáknál végzetesek is lehetnek, tehát védekeznünk kell ellenük. A féregtelenítés szerencsére tablettás kezeléssel megoldható. A kezelést a kutyus 4 hetes korában érdemes elkezdeni és 2 hetes időközökkel legalább 3 hónapos korig ismételni. A későbbiekben a féreghajtást elég negyedévente megismételni. Egy lelkiismeretes tenyésztőtől vásárolt kiskutyáknál már valószínűleg elkezdik a féreghajtást, de azért érdemes erre is rákérdezni a vásárláskor.
Fontos, hogy ezeket a fránya kis élősködőket még az oltások megkezdése előtt kiirtsuk kedvenceinkből. Az oltások csak megfelelően táplált, mindenféle élősködőtől mentes egészséges kiskutyáknál működnek megfelelően.
Szegény kiskutyáinkra elég sok szuri vár életük első pár hónapjában. Oltási programnak nevezzük az oltások összetételének és időzítésének a tervét. Bár az oltási program összeállítása az állatorvos dolga, aki a fajta jellegzetessége, a helyi járványtani sajátosságok és egyéb körülmények alapján határozza azt meg, általában az első négy oltás az alábbi:
Parvovírusos bélgyulladás elleni oltás
|
7-8 hetesen
|
Szopornyica, parvovírusos bélgyulladás, leptospirosis, fertőző májgyulladás elleni kombinált oltás
|
9-10 hetesen
|
Parvovírusos bélgyulladás elleni oltás
|
11-12 hetesen
|
Szopornyica, parvovírusos bélgyulladás, leptospirosis, fertőző májgyulladás elleni kombinált oltás
|
12-14 hetesen
|
Az ezt követő oltások programja már nagyban változhat, de azért még valószínűleg két hetente, úgy még 3-4 alkalommal kutyusunk fenekébe fogják állítani a tűt. A kutyusokat egy éves koruk után szerencsére már csak évente egyszer kell úgynevezett „emlékeztető” oltásnak kitenni.
A kölyökkutyák védettsége
Nagyon fontos, hogy az előző fejezetben leírt első négy oltás után két héttel alakul csak ki a kiskutyákban a legfertőzőbb és legveszélyesebb kórok elleni védettség. Eddig lehetőleg kerüljük a nyilvános helyen való sétáltatást és semmilyen esetre se hagyjuk, hogy kutyánk más ebekkel érintkezzen.
A kötelező veszettség elleni oltás
Ez a kór és annak kezelése több okból is külön fejezett érdemel cikkünkben. A kutyáknál ez az egyik legveszélyesebb, sajnos emerre is terjedő betegség. Olyannyira fontos az ellene való védekezés, hogy a kutyatulajdonosokat jogszabály kötelezi a kedvenceik megfelelő időben történő beoltására.
A rendeletek szerint kötelező minden három hónapos kort elért ebet három és négy hónapos kora között, majd hat hónapon belül ismételten veszettség ellen beoltatni. Az egy évnél idősebb kutyáknak évenként kell veszettség elleni oltást adni.
Bizony, ha ezt elsumákoljuk vagy esetleg kicsúszunk a megszabott időből, egyrészt kutyusunk egészségét kockáztatjuk, másrészt akár büntetésre is számíthatunk. Többek között ezért is nagyon fontos, hogy vigyázzunk az oltási könyvre és mindenhova cipeljük magunkkal, ahová a kutyusunkat is visszük.
A cikk a www.kutyapszichologia.hu/2008/03/30/fereghajtas-oltasok/ oldalról származik. |